POLONUS - strona główna POLONUS - strona główna POLONUS - strona główna
wersja polska english version
 
O REGIONIE

Miło nam zaprosić Państwa do inwestowania w Poznaniu.
Już w 1992 r. Poznań uznany został przez tygodnik "WirtschaftsWoche" za jedno z najatrakcyjniejszych dla inwestorów miast w Europie Wschodniej. Stolica Wielkopolski znalazła się wówczas na piątym miejscu wśród 150 miast Europy Środkowo-Wschodniej.
Opublikowany w 2001 r. przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową raport o atrakcyjności inwestycyjnej dużych miast potwierdził, że Poznań jest drugim po Warszawie najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów miastem w Polsce. W 2002 r. kapituła z udziałem przedstawicieli Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Konferencji Inwestorów przyznała Poznaniowi tytuł "Profesjonalnej gminy przyjaznej inwestorom".
Do najważniejszych atutów miasta należą: niezwykle korzystne położenie, skuteczność transformacji gospodarczej w Poznaniu, chłonność lokalnego rynku, jakość rynku pracy, dobra infrastruktura techniczna, sprzyjający inwestowaniu klimat społeczny. O przedsiębiorczości poznaniaków świadczy jeden z najniższych w Polsce wskaźników poziomu bezrobocia - 5,2% w 2001 r.
Na początku 2001 r. niezależna agencja ratingowa Moody's Investors Service przyznała Poznaniowi ocenę Baa1. Oznacza to, iż miasto posiada wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Jest to najwyższa ocena, jaką, według zasad oceny agencji, mogło uzyskać miasto w Polsce.
Poznań jest znaczącym centrum finansowym - swoją siedzibę ma tu ponad 40 banków i liczne towarzystwa ubezpieczeniowe. Poznań to również centrum naukowe i wiodący ośrodek akademicki - uczy się tu ponad 120 tys. studentów.
Wszystko to sprawia, że inwestorzy chętnie lokują w Poznaniu swoje pieniądze. Nakłady poniesione w Poznaniu przez zagranicznych inwestorów w latach 1991-2001 wyniosły 2.800 mln USD (łącznie ze zobowiązaniami przyszłościowymi). Liczba przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego jest w naszym mieście jedną z najwyższych w Polsce - Poznań jest drugim po Warszawie miastem o największej koncentracji zagranicznych podmiotów gospodarczych. W Poznaniu swój kapitał ulokowali inwestorzy z 50 krajów. Do największych firm zagranicznych należą: GlaxoSmithKline, Alcatel, Nestle, Unilever-Bestfoods, Exide, Wrigley, Beiersdorf, Bridgestone-Firestone, Allied Irish Bank, Volkswagen, Metro, Pernod Ricard, SAB.

Zapraszamy do współpracy
Wojciech Prochowski
licencjonowany pośrednik

członek Polskiej Federacji Rynku Nieruchomościczłonek
Poznańskiego Stowarzyszenia Pośredników
i Organizatorów
Rynku Nieruchomościczłonek
grupy infoDOM
Projekt i wykonanie, MERIX 2003